Obserwatorzy

wtorek, 1 lipca 2014

DIY - kieszonka z pliską, cz1

U nas w firmie się mówi "pracuję z kalendarzem". Niby powinno być prościej, bo wiadomo co i kiedy. No i niby wiadomo, niestety widać też jak szybko czas ucieka. Mam wrażenie, że od kiedy "pracuję z kalendarzem", moje  zorganizowanie gdzieś się zagubiło.
OBIECAŁAM, oczywiście 100 lat świetlnych temu, Ani , diy jak uszyć kieszonkę. Rzecz niby prosta, więc w kalendarzu nie zapisałam, i poszło... w zapomnienie. Na szczęście Ania w swoich postach mi się delikatnie przypomina. Mam chwilę ( i nie mam ochoty zaglądać do kalendarza), więc instruuję:
JAK USZYĆ KIESZONKĘ Z PLISKĄ

Materiały są na potrzeby zdjęć, więc nie oceniajcie ich urody. Miało być kontrastowo, żeby zdjęcia były bardziej czytelne ( na wszelki wypadek też nie oceniajcie).

zaczynamy oczywiście od materiałów
 - niebieski - wierzch
- biały - spód
- żółty - pliska, którą składamy na pół.

 Zaznaczamy miejsce i wielkość kieszonki. Dobrze jest miejsce, gdzie ma być kieszonka podkleić flizeliną, Pliska też się będzie ładniej układać, jak ja podkleimy.
Prostokąt o grubych liniach, to wielkość pliski = wielkość otworu kieszonki. Linie przerywane wyznaczają linię cięcia, ale o tym za chwilę.
Zaznaczamy też wysokość otworu na plisce, najlepiej z 1 mm zapasem.
U mnie kieszonka ma 15 mm, a pliska 16 mm.
 Teraz przykładamy po prawej stronie wierzchu pliskę. Zaznaczone linie muszą się pokrywać.
 Góra plisy ( ładniejszy brzeg) jest nad naszym prostokątem, a brzydszy brzeg "przykrywa" prostokąt. Układamy też spód.
 Może tu będzie widać o co mi chodzi :-)
 Wszystko mamy ułożone, przypięte, umocowane, więc wracany na lewą stronę wierzchu
 i szyjemy po czerwonych liniach. Ważne jest, aby były one o takiej samej długości! Jeden ścieg więcej, to już przestępstwo.
 tniemy! znaczy rozcinamy, teraz najważniejsze są trójkąciki na bokach!
 "dziura" z drugiej strony
 trójkąciki posłużą nam do ładnego wymodelowania kieszonki. Przypinamy je sobie ładnie i prościutko, przewracamy wszystko (pliskę i spód) przez powstały otwór na drugą stronę
 Chyba mi zdjęcia brakuje...
Patrzymy poniżej: jak przełożyliśmy pliskę przez otwór, to ją ładnie układamy i stębnujemy dół. Stebnowanie nie jest konieczne , jeśli nie chcemy, aby plisa dookoła była "zaznaczona".
 lewa strona; plisę "przykrywamy" spodem
 o tak! po kolei mamy: ważny trójkącik, plisę, wierzch


 tak wygląda dobrze ułożona kieszonka od spodu
 a tak po prawej stronie
 przypinamy
 i stębnujemy pozostałe boki kieszonki
 Trójkącik jest ważny, ponieważ to nim regulujemy, aby wierzch kieszeni był dobrze ułożony
 obszywamy kieszeń według wymyślonego kształty i proszę: gotowe!

Taką kieszeń stosujemy w miejscach, gdzie chcemy, aby kieszeń stanowiła element ozdobny. Nie jest ona pojemna ( zazwyczaj), ale dzięki temu nie obciąża nam całości. 
Jeśli coś nie jasno opisałam, pytajcie, postaram się odpowiedzieć na dodatkowe pytania :-)

10 komentarzy:

 1. Jesteś nieoceniona :) z pytań technicznych - Twój niebieski, czyli jakoby wyściółka prawdopodobnej torebki, to ten element, który wielkość musi mieć już dopasowaną do wielkości samej torby? ło masakro, i te milimetry! aj!

  OdpowiedzUsuń
 2. Reszty nie publikuję :-). Niebieski jest "rzeczą", w której ma być kieszonka, czyli przód/tył torby, element spódnicy, czy bluzki, czy spodni etc. Białe= wielkość kieszonki, czyli to co tak naprawdę będzie w środku...teraz to namieszałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. a gdzie są moje komentarze??? rano napisłam 2 koment. rozpisałam się na temat kieszonek z pliską, że ho ho a tu ... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja się tak rozpisałam... ech... życie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna instrukcja! Zawsze zastanawiałam się, jak takie kieszonki szyć, opisy w Burdzie straszą, a Ty podałaś to tak przystępnie, że już nie będę się ich bała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach i och! takiego komplementu się nie spodziewałam! Dziękuję! Planuję jeszcze inne wersje kieszonek, więc już zapraszam.

   Usuń
 6. jak tylko nauczę się nawlekać igłę w maszynie to wypróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. no i masakra, w końcu spróbowałam, ale nic nie wyszło; zgubiłam się już na wysokości 5. i 6. zdjęcia, a po przewrocie całości na drugą stronę - ja przewróciłam się z wrażenia. Odkładam na zaś, nie mam do tego nerwów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, pliskę i kieszeń przypinasz po prawej stronie (zdjęcie 5) jak masz wszystko przypięte, to wracasz na lewą stronę - czyli tam gdzie masz wszystko wyrysowane (zdjęcie 6). I szyjesz po czerwonych liniach, i rozcinasz po przerywanych liniach. Teraz wszystko wyjmujesz przez dziurę, w tym momencie może to wyglądać jak jeden wielki bałagan, ale spokojnie- ogarniesz! I dalej już z górki. Jakby co służę pomocą na priv.

   Usuń

Dziękuję, że zaglądacie, a tym bardziej, że piszecie :-) Ania